Nude Art photography – Nü Fotoğrafçılık Rehberi

Nude Art – Sanatsal Nü çekimi yapmak göz korkutucu olabilir, özellikle de daha önce hiç yapmadıysanız, panik yapmayın. Nude Art – Sanatsal Nü fotoğraflarını güvenle çekmek için sizlere birkaç öneri.

Size poz vermeye istekli bir kişi veya arkadaş bulamıyorsanız, nü modelini nasıl ve nerede bulacağınızı size yazacağım. Size çekime nasıl hazırlanacağınızı, poz seçimini, modeli nasıl yönlendireceğinizi, çekim ışını nasıl ayarlayacağınızı ve en önemlisi, çekimlerinizin sorunsuz gerçekleşmesini nasıl sağlayacağınızı göstereceğim.

Çıplak bir model pozlamanın ve aydınlatmanın çeşitli yolları vardır ve bu, sahip olduğunuz donanıma, neyin peşinde olduğunuza ve elbette modelin kendisine bağlıdır.

Şık bir ‘Nude art – Sanatsal Nü’ fotoğrafı ile bayağı bir fotoğraf yakalamak arasında ince bir çizgi var. İyi olan fotoğrafta, tam çıplaklıktan ziyade kısmi bir çıplaklık çok daha iyi olacaktır. Modeli güçlü bir ışık ile tamamen çıplak çekmektense, daha az  ışık ile hatları belli edecek şekilde çekmek çok daha güçlü görüntüler yaratır. 

Daha şık ve zevkli bir görünüm elde etmek için modelinizi yönlendirmeniz de iyi bir fikirdir. Model sizin yönlendirmeniz olmadığı takdirde fotoğraf makinenizin konumuna göre kendi insiyatifi ile hareket edip poz verecektir ki, bu da bizlerin arzu etmediği bir durumdur.

Model çekime hazırlandıktan sonra, ısınma turu için üzerinde hafif kıyafetler ile birkaç çekim yapın, daha sonra arzu ettiğiniz pozları çekmek için açınızı ve lensinizin odak uzaklığını ayarlayın. Sık sık, denklanşöre basarak çekime başladıktan sonra kolayca gelişmeye başlayacağınızı göreceksiniz. 

Ayarlarınızı ve ekipmanlarınızı pozlar arasında kontrol etmek, modelinizi çekim esnasında pozdan düşürmeyeceği gibi, modele pozisyon değiştirme şansı verecek ve mümkün olan en iyi fotoğraflar için hazırlanmanızı da sağlayacaktır. Asla her çektiğiniz kareden sonra makinenizin ekranından fotoğrafı kontrol etmeyin, bu modelinizin pozdan düşmesine ve çekimin duraksamasına neden olacaktır.

1 Bir Model Bulun

CAMERA

Poz verecek birini bulamıyorsanız, fotoğrafçıların ve modellerin bilgi ve portfolyolarının bulunduğu model sitelerini deneyin.  www.modelmayhem.com www.purpleport.com  www.model-kartei.de bunlardan bazıları. Bu sitelerden anlaşacağınız modellerin çoğu ücreti karşılığı poz vermekle beraber kendi portfolyoları için çekim yapmak isteyen modeller de bulunmaktadır. Bu modeller genellikle görüntülerin kopyaları veya makul bir ücret için çalışmaya hazırdır.

2 Model Sözleşmesi

Bir model ile çekim için anlaştığınızda mutlaka karşılıklı olarak haklarınızı koruyacak bir anlaşmayı  imzalamanız gerekmektedir. Bu anlaşma öncesinde modele çekim ile ilgili tam bilgi vermeniz ve modelin de sizin bu görüntüler ile ilgili haklar konusunda tam yetkili olduğunuzu anlaşma şartları çerçevesinde kabul etmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda çekmiş olduğunuz görüntüleri hiçbir şekilde kullanamaz ve yasal olarak suçlu duruma düşersiniz. Ayrıca modelin yaş ve fotoğrafının göründüğü bir kimlik Pasaport gibi bir belgeyi de almak esastır.

3. Çekime Hazırlık

Çekimden önce pozlarınızı, aydınlatmanızı ve konumunuzu planlayın. Nude Art Photography – Sanatsal Nü Fotoğrafları ile ilgili fotoğrafçıların ve internet sitelerinin ilham verici fotoğraf eserlerine bakın. Çekmeyi planladığınız pozların eskizlerini ve/veya fotoğraflarını modele gösterin, böylece modeliniz neyi çekmek istediğinizi görebilir. Bu poz aşamasında işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.


4. Çekim Ortamı

Çekimin yapılacağı ortamda hem fotoğrafçı hem de model çok rahat hareket edebilmelidir. Bu yüzden ortamda dikkatlerini dağıtabilecek kişi ve unsurlar olmamalıdır. Özellikle her iki tarafın da eşleri veya sevgilileri. Çekim aralarında modelin dinlenebileceği bir alan mutlaka ayarlanmalıdır. Çekim esnasında hareketli bir müzik, özellikle çekim temposunu ve motivasyonunu yükseltecektir. Alkolsüz içecekler ve özellikle su bulundurmayı unutmayın.


5. Çekim İçin Aydınlatma

Stüdyo ışıkları Nude Art Photography – Sanatsal Nü Fotoğrafları için mükemmeldir ancak doğal ışık daha basittir ve çoğu zaman daha iyidir. İç mekanda büyük pencerelerden elde edilen ışık, çekimlerimiz için mükemmel sonuçlar verebilir. Özellikle dış mekanda ışığı derin gölgeli alanlara yansıtmak için basit bir reflektör kullanın. Eğer stüdyoda ışık ayarlamayı bilmiyorsanız mutlaka bilen birinden destek alın.


6. İletişim

İletişim çok önemlidir. Modelinizle iletişimde olmanız, sizin ne çekmek istediğinizi anlamasını sağlayacaktır. Pozlar üzerinde konuşurken modelinizi de dinleyin: İşbirliği yoluyla daha iyi sonuçlar alırsınız ve sizin aklınıza gelmeyen bir şeyi düşünebilirler. Çekim esnasında asla susmayın sessizlik sizin düşmanınızdır. Her poz ve çekilen pozla beraber modeli motive edicek kelimeler kullanın. Bolca övgü dolu sözler fotoğrafınıza çok daha iyi pozlar olarak yansıyacaktır. Ve unutmayın: MODELE ASLA DOKUNMAYIN. 
Saçının bir teli veya vücudunun bir bölgesi poza göre doğru şekilde değilse asla dokunmayın, olması gerekeni modele söyleyin gerekli değişiklikleri kendisi yapacaktır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.